1. Rulolu Konveyörler

Rulolu konveyörler, birçok işletmenin belkemiğini oluşturmaktadır. Güvenilir, uygun fiyatlı, esnek ve son derece pratiktirler. Konek Teknoloji, avare rulolu konveyörler, mil tahrikli ve motor tahrikli rulolu ve zincir tahrikli rulolu konveyörler olmak üzere çok çeşitli rulolu konveyörler sunmaktadır. Tüm rulolu konveyörlerimiz, belirli yük ve iş hacmi gereksinimlerine uygun olacak şekilde farklı genişliklerde, rulo çaplarında, rulo eğimlerinde ve taşıma hızlarında sunulmaktadır.

Rulolu konveyörler, kutu ve kutu gibi düz tabanlı nesnelerle ilgili tüm uygulamalarda kullanılabilmektedir. Ürünlerin üzerinde hareket ettiği bir dizi rulodan oluşurlar ve nispeten düşük maliyetle birçok uygulama için tasarlanıp üretilebilirler. Rulolu konveyörler, özellikle gıda işleme uygulamaları için özel olarak tasarlanmış ve ürünleri daha verimli bir şekilde üretmenize yardımcı olan çeşitli seçeneklerle sunulmaktadır.

Rulolar, diğer birçok özelleştirmeyle birlikte aşırı sıcaklık aralıkları, yüksek hız ve yıkama ortamları için özel olarak üretilebilir. Optimum performans için konveyörünüze birikim de ekleyebiliriz.

     1.1. Avare Rulolu Konveyör

Konek Teknoloji’ nin avare rulolu konveyörleri, ürünleri taşımak için düşük maliyetli ve ergonomik bir yöntemdir.

Birçok uygulamada kullanılabilen çok yönlü bir konveyör tipidir. Avare rulolu konveyörler, ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde aktarmanın en ucuz yoludur. Modüller yapısı sayesinde, kolayca ve hızlı bir şekilde uzatılabilir, değiştirilebilir ve taşınabilir. Yükler, şaseye monte edilen rulolar veya boşa dönen rulolar üzerinde taşınır. Bir avare rulolu konveyör, genellikle bir eğimden aşağıya veya yükü düz bir konveyör boyunca iten bir kişi aracılığıyla, motor gücü kullanmadan yükü hareket ettirir. İster manuel yardım ister yerçekimi kuvveti olsun, malların hareketinde minimum çaba gerekir. Avare rulolu konveyörler, en basit, en sağlam ve uygun fiyatlı konveyör biçimidir ve çok çeşitli uygulamalara uyarlanabilmektedir. Avare rulolu konveyörlerin hızını ve işlevselliğini seçmek için, uzunluğunu ve taşınan ürünlerin özgüllüğünü, yani kütlesini, şeklini, boyutlarını vb. dikkate almak gerekir.

Bu tahriksiz konveyörler, genellikle üretim hattı sonunda ürün biriktirme amacıyla veya ürünlerin çalışanlar tarafından ele alınmasının gerektiği durumlarda kullanılır. Rijit konstrüksiyonu ve uygun taşıma kabiliyeti ile tanınan bu konveyörler, depolama, üretim hatları, elektrikli konveyörlerin manuel montaj hatlarının başında veya sonunda biriktirme konusunda geniş uygulama alanı bulmaktadır. Ayrıca müşteri ihtiyacını karşılamak için 90o viraj avare rulolu konveyörler de sunmaktayız. Bu, sessiz ve tahriksiz, serbest akışlı konveyör sistemi, hafif ila orta ağırlıkta paketlenmiş yiyecekleri işlemek veya işleme veya incelemenin yapılabileceği istasyondan istasyona hareket için mükemmeldir. Rulo veya boşa dönen tekerleği tekerleği boyutları ve aralıkları değişmektedir.

Basit nitelikleri bu konveyörü neredeyse bakım gerektirmez hale getirir. Avare konveyörler fren veya “durdurma” gibi, korkuluklar ve destekler, mahmuzlar, kaldırma kapıları ve çok sayıda rulo seçeneği için birçok seçenek mevcuttur. Uygulamaya ve müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, alüminyum profil ve kaplamalı çelik profillerden belirli ölçülerde, kalite ve uygun şartlarda bir destek şasesi ile bu tip bir konveyör yapabilmektedir. Avare makaralı konveyörler alüminyum, paslanmaz çelik veya imalat çeliği bir şase ile üretilebilmektedir. Standart rulolu konveyörler farklı genişliklerde, uzunluklarda, rulo çapı, rulo tipi (plastik, çelik, alüminyum ve paslanmaz çelik), destek ve yan kılavuzlarlada teslim edilebilir.

Özelliler & Faydaları

 • Sistem çok az sürtünme sayesinde sessiz çalışmaktadır
 • Hafif veya orta hizmet tipi versiyonları mevcuttur
 • Kilitleme tekerleri ile tedarik edilebilir
 • Rulolar standart olarak galvanizlidir
 • Uygulama ile uyumlu çok çeşitli rulolar
 • Cıvata bağlantılı konstrüksiyon
 • Çeşitli kaplama seçenekleri: Toz boya, çinko zengin astarlı toz boya, sıcak daldırma galvaniz, paslanmaz çelik
 • Modüler tasarım
 • Kanıtlanmış ürün, son derece yapılandırılabilir, kolay ve azaltılmış kurulum ve az bakım
 • Ürünün döndürülmesine izin verir
 • Temizlik sırasında kolay erişilebilirlik için açık bir şase tasarımı
Avare Rulolu Konveyör Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 100 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik
Konveyör Genişliği 1.000 mm’ ye kadar
Maks Uzunluğu 25.000 mm’ ye kadar
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum

 

     1.2. Tahrik Rulolu Konveyörler

Tahrikli konveyörler, genellikle kutu veya kasa gibi ürünleri taşımak için tercih edilmektedir.

          1.2.1. Zincir Tahrikli Rulolu Koveyör

Zincir tahrik rulolu konveyörler son derece çok yönlü ve güvenilirdir ve ürün taşıma durumları için mükemmel avantajlar sunmaktadır. Tahrikli rulolu konveyörler, kontrollü hızlarda daha ağır yük işlemleri için tasarlanmıştır. Rulolar ve zincirler için birçok seçenek vardır.

Standart tasarımda, konveyör rulo üzerindeki dişlilere bağlı zincirle tahrik edilir. Zincir tahrikli konveyör sistemleri tahriği, rulolara tek tek tek bağlanmış bir zincir (bir triger kayışı veya bir V kayışı) yoluyla iletir. Zincir tahriki düşük ve orta hızlı uygulamalar için uygundur, triger kayışı ve V kayışı tahrikleri ise yüksek hızlı uygulamalar için kullanılabilir. Zincir tahrikli rulolu konveyör, iki yan şase sacının içine yerleştirilmiş bir dizi rulodan oluşur. Rulolar daha sonra zincir dişlileri ve zincir yoluyla konveyörün yan tarafına monte edilmiş bir tahrik motoruna bağlanır. Çelikten yapılan bu kasnaklar, masa tablaları ve modüler kayışlar gibi plastik esaslı konveyörlere kıyasla çok daha ağır ürünleri taşıyabilmektedir.

Genellikle kısa ve orta konveyör uzunlukları, transfer arabaları, servisler ve döndürme ekipmanları için kullanılır. Orta ve ağır koşullarda kulanım için uygundur. Her bir konveyör, özel uygulama ve gıda işleme ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok ortama uygunluk göstermektedr. Ayrıca, diğer tahrik rulolu konveyörlerin çalışmadığı kirli veya yağlı ortamlar için de uygundur. Bununla birlikte, bu tür bir konveyörün dezavantajı, rulolar arasında, etkili bir şekilde taşınabilen ürünlerin boyutunu sınırlayan nispeten büyük boşluklardır.

Özelliler & Faydaları

 • Birlikte tahrik-kayış kayması yok
 • Yıkama İşlemleri
 • Enerji tasarruflu tasarım

         1.2.2. Tahrik Milli Rulolu Konveyör

Konek Teknoloji’ nin tahrik milli rulolu konveyörleri, herhangi bir düzendeki sistemleri yapılandırmayı ve daha sonra değişiklikler/eklemeler yapmaya olanak sağlayan, modüler bir tasarıma sahiptir.

Tahrik milli rulolu konveyörler, ruloların altında bir dizi makaraya tutturulan, uzunlamasına çalışan bir şaft tarafından döndürülür. Poliüretan O-ringler, her makaradan rulo üzerindeki bir oluğun etrafında çevrilir, böylece şaft bir elektrik motoru tarafından döndürüldükçe, rulolarda ürünü konveyör boyunca iterek hareket eder. Çok basittir, ancak tüm sisteme güvenilirlik, verimlilik ve esneklik sağlamaktadır. Tahrik mili, konveyör şasesi içine monte edilmiş tek bir döner mil kullanır, tahriki, kayışlar ve sürtünme makaraları kullanarak her ruloya iletir. Tahrik milinde kullanılan kasnaklar, tahrik, biriktirme veya ayırma hızı için kullanılabilmektedir. Konveyörün ürünü mümkün olan en etkili şekilde hareket ettirmesine izin veren özel makara seçenekleri mevcuttur. Genellikle biriktirme konveyörü olarak kullanılır, çünkü üstteki ürünün hareket etmesini engelleyen bir şey olduğunda silindirler dönmeyi durduracaktır, ancak bu serbest bırakıldığında silindirler dönmeye devam edecektir. Standart olarak elektrostatik toz boyalı çelik boyalıdır ayrıca alüminyum ve paslanmaz çelik olarak da seçenekler mevcuttur.

En yaygın tahrikli rulolu konveyör, tahrik milli makaralı rulo konveyördür. Tahrik milli rulolu konveyörler, kutu, koli, torba gibi şekil ve boyut olarak stabil, hatta alt tarafı oldukça sert olan hafif ve orta ölçekteki ürünlerin taşınması için idealdir. Ruloların altındaki bir şaftla çalışan bu konveyörler, hafif paketlenmiş gıdaları veya nispeten düz zeminleri olan ilaç ürünleri sessizce hareket ettirmek için tasarlanmıştır. Ürün birikmesi durumunda, tahrik mili dönmeye devam eder ve silindirler durur. Ürünler konveyör üzerinde mekanik bir durdurma ile durdurulduğunda, ürün ile alttaki rulolar arasındaki sürtünme, konveyör üzerinde başka hiçbir ruloyu etkilemeden, ruloların dönmeyi durdurmasına ve tahriki sağlayan O-ringlerin makaraları üzerinde kaymasına neden olur. Bu nedenle, tahrik mili ile kasnak arasında sürtünme meydana gelir. Sınırlı minimum baskı birikimi elde edilebilir.

Özelliler & Faydaları

 • Hızlı kurulum için modüler tasarım, bu da kolayca değiştirilebileceği veya ilave yapılabileceği anlamına gelir
 • Aynı konveyör sisteminde taşıma ve biriktirme özelliği
 • Biriktirme baskısı ayarlanabilir
 • Güvenilir biriktirme böylece ürün hasarını ortadan kaldırır
 • Tahrik ruloları arasında güvenli boşluklar var, zincir sıkışma noktaları yoktur ve alttan tamamen muhafaza korumalıdır
 • Düz hat boyunca çalışma veya karmaşık konfigürasyonlar için idealdir
 • Kanıtlanmış ürün, son derece yapılandırılabilir, kolay ve azaltılmış kurulum ve az bakım
 • Daha az motor gereklidir
 • Geleneksel ekipmanlara kıyasla daha az sürücü gerekir
 • Azaltılmış gürültü, iyi çalışma ortamına daha elverişlidir
Tahrik Milli Rulolu Konveyör Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 100 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum
Modül Uzunluğu 3.000 mm’ ye kadar
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum
Hız 40 m/dk’ ya kadar
Enerji Besleme 230/400V, 50 Hz, 3 faz

 

         1.2.3. Motor Tahrikli Rulolu Konveyörler

Konek Teknoloji’ nin motor tahrikli rulolu konveyör serisi modüler bir tasarıma sahiptir, kullanımında güvenli ve sessizdir, sağlam bir yapıda üretilmiştir, estetik açıdan uygun ve kablo muhafazası içermektedir. Çeşitli uzunluklarda, genişliklerde ve makara aralıklarında bulunmaktadır ve anahtar teslimi bir konveyör çözümü sağlamak için tüm yardımcı ekipman yelpazesi beraberinde sunulmaktadır.

Sistem basit ve uygun maliyetlidir; harici olarak monte edilmiş, doğrudan tahrikli, fırçasız DC motordan oluşur ve kendi kontrol kartı ile çalıştırılır. Fırçasız ve dişlisiz 24V DC motorlar, konveyör rulolarının altına konumlandırılır ve böylece herhangi bir darbe yükünden korunur. Tahrikli rulo, üretan kayış yoluyla bir dizi avare ruloya bağlanır. Geleneksel yuvarlak kayış tahriklerine alternatif olarak, poli V kayış aktarımı kullanılırak daha az motora sahip taşıma bölgeleri ile daha uygun maliyetli hale getirilebilir. Ruloların her bir bölümü bağımsız olarak kontrol edilir. Genellikle bu temassız ve baskısız biriktirme konveyörleri, gerektiğinde her bölgeye durması ve gitmesi için sinyal gönderen sensörlere sahiptir. Özellikle küçük çaplı ruloların, dar rulo aralıklarının ve dar konveyör genişliklerinin gerekli olduğu küçük ambalajlı konveyörler için çok uygundur. Merkezi olmayan tahrik sistemine sahip bu tip konveyör, oldukça modülerdir ve konveyör uygulamarına kolaylıkla bölge ekleme/çıkarma imkanı sunar. Motor tahrikli rulolu konveyör modeli, sırt makaralarını sürmek için bir dizi 24V DC motor kullanarak tahrik kayışları, zincirler veya hat şaftlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Baskısız teknolojisi, bir parça diğerine dokunmadan ürünün sorunsuz bir şekilde hareket etmesi anlamına gelir ve kırılgan veya küçük ambalajlar için idealdir. Motorlu rulo sistemleri, montaj hatlarındaki, depo durumlarındaki veya palet, kutu ve kasalardaki ünite elleçlemedeki büyük bölge kontrollü sistemler için mükemmeldir. Motor tahrikli rulolu konveyörler, ürünlerin temas olmadan birikmesini sağlar, böylece bir sıradaki bitişik ürünler arasında herhangi bir hat basıncı birikmesi olmaz. Bu, kırılgan veya steril ürünlerin, hassas işlemin gerekli olduğu veya ürünlerin belirli aralıklarla hattan serbest bırakılması gerektiğinde taşıma için ideal bir uygulamadır. Bu nedenle, herhangi bir bölgedeki veya seçilen bölgelerdeki rulolar, diğer bölgeler hareketsiz kalırken ürünü besleyebilir. Bu, koli akümülasyonu veya paletleme makinelerindeki büyük ölçekli ürün beslemelerinde birikim oluşturmak istediğinizde çok faydalıdır. Motor tahrikli rulolu konveyörlerimiz, eğrilerde ve eğimlerde ve düşüşlerde ürün birikmesine izin verir ve bu da onlara diğer konveyör türlerine göre daha fazla birikme kapasitesi sağlar.

Özelliler & Faydaları

 • Enerji verimli teknoloji
 • Tak ve çalıştır kontrolleri
 • Kolay kurulum ve kablolama
 • Basit (PLC’ ye gerek yok)
 • Direkt tahrikli 24 V, fırçasız DC motor
 • Sessiz çalışma
 • Basit bakım
 • Baskısız ürün biriktirme, ürün hasarı yok
 • Harici olarak monte edilen tahrik motoru, çeşitli rulo boyutlarına ve konveyör genişliklerine kolayca uyum sağladığı anlamına gelir
 • Düşük hızlarda etkileyici tork
 • 35 Amp kapasiteli kablolarla önceden kablolanmıştır
 • Ekstra kablolama olmadan saha cihazlarının entegrasyonu
 • Zincir dişlisi olmaması, sıkışma noktalarını azaltır
 • Düşük maliyetli tamir parçaları

          1.2.4. Zincir Tahrikli Dönüş Rulolu Konveyör

Konek Teknoloji, taşınacak ürün tipi için özel olarak seçilen şaselere, genişliklere ve rulo ve çaplara sahip zincirli tahrikli rulolu konveyörler tasarlamakta ve üretmektedir.

Zincir tahrikli rulolu konveyörlerin prensibi, her rulonun uçlarına bir çift dişli takılmasıyla başlamaktadır. İç ve dış dişliler dönüşümlü olarak bitişik silindirlerdeki karşılık gelen zincir dişlisine, bağlantı zinciri ile bağlanmaktadır. Çekici ruloları daha sonra bir tahrik zinciri vasıtasıyla dişli bir motora bağlanır. Bu şekilde, bağlı silindirlerin tümüne aynı anda pozitif bir mekanik tahrik sağlanır, böylece yük altında kayma meydana gelmez. Ağır yüklemeler için iki adet tahrik sistemi uygulaması yapılabilmektedir. Dönüşlerin hem içinde hem de dışın da kılavuz profil uygulaması yapılabilmektedir. Daha hafif hizmet tipi rulolu konveyörlerin aksine, taşıma yönünü değiştirmek için dönüş rulolarının kullanılması yükler ağırlaştıkça pratik olmaz ve bunun yerine 90° transferler ve döner tablalar kullanılır.

Zincir tahrikli rulolu konveyörler genellikle kutu ve kasa gibi ürünleri taşımak ve biriktirmek için kullanılmaktadır. Genellikle depolarda ve ağır yük montaj hatlarında da kullanılır.

Özelliler & Faydaları

 • Tahrikli dönüş ruloları, sorunsuz ürün akışı sağlamaktadır
 • Büyük ve ağır eşyalar kolayca taşınabilmektedir
 • Daha yüksek yük ve daha geniş ortam çalışma sıcaklığı
 • Farklı dişliler ve bir sürücü, hızın ayarlanabilmesini sağlamaktadır
 • Rulolu dönüş konveyörleri, çalışma sırasında sessizdirler
Zincir Tahrikli Dönüş Rulolu Konveyör Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 500 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum
Modül Uzunluğu 3.000 mm’ ye kadar
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum
Hız 20 m/dk’ ya kadar
Enerji Besleme 230/400V, 50 Hz, 3 faz