1. PVC / PU Bantlı Konveyör

Bantlı konveyörler, düz imal edilmiş çelik bir platform veya rulolar üzerinde çalışan düz bir bant kullanır. Rulolar, ağır ürünler taşınırken veya uzun konveyörler gerektiğinde kullanılır.

Bantlı konveyörler, ürünleri taşımak için kullanılan sürekli bir bant malzemesi döngüsüne sahip iki güç tamburundan oluşur. Bantlı konveyörler en ekonomik motorlu konveyördür ve tipik olarak ürünleri uzun mesafelerde, yüksek hızlarda taşımak veya yukarı/aşağı taşıma uygulamaları için kullanılır. Bant tamamen çelik bir şase ile desteklenir ve sağlam bir tambur tarafından tahrik edilir. Gergi, bağımsız bir gergi tamburu veya avare ucunda ayarlanabilir bir rulo kullanılarak sağlanır. Her PVC, PU, kauçuk bant benzersiz bir şekilde üretildiğinden, bir bant konveyörü herhangi bir taşıma konveyörü için maksimum uzunluk veya genişlikte esnekliğe sahiptir. Bant, farklı ihtiyaçlar için farklı türlerde bulunabilmektedir. Soğuk, sıcak, gıda ortamlarında, yüzeye karşı uyumluluk gösterir.

Bantlı konveyör, hemen hemen bütün endüstri dallarında kullanılan en popüler çözümlerden biridir.

Taşınacak ürünler, toz veya taneli malzeme içeren paketler, torbalar veya çuvallar gibi düzensiz şekilli ve yarı katı maddeler, esnek malzeme demetleri veya yığınları ve değişken şekil ve büyüklükteki ürünler olabilir. Esnek tellere veya bantlara takılabilecek ürünleri taşımak için mükemmel bir konveyör türüdür. Bantlı konveyörler, katlar arası veya ara kat düzeyinde ürünleri almak veya iletmek gibi yükseklik değişikliğine ihtiyaç duyduğunuz durumlar için pürüzsüz, verimli bir çözüm sağlamaktadır.

Tahrikli rulolu konveyörlerin aksine bantlı konveyörler, taşınabilmesi için yükün düz bir alt tarafa sahip olmasını gerektirmez. Özellikle, bir rulolu konveyörün boşlukları arasına düşecek küçük eşyaları taşımak için kullanışlıdır, ayrıca yumuşak hareketleri kırılgan ürünlere karşı uygundur ve bunların devrilme olasılığını azaltır.

     1.1. Düz Bantlı Konveyör

Konek Teknoloji, malzeme taşıma sorunlarınızı çözmek için yataklı bant konveyörleri serisini geliştirmiştir. Bantlı konveyörlerde özelleştirilmiş çeşitlerimiz, tanımlanan proses talebini karşılamak için tasarlanmış açılı ve taşıyıcılı bant çeşitlerini içerir. Standart konveyörlerimiz standart modüllerden üretilmiştir ve hızlı ve kolay bir şekilde kurulumu tamamlanmaktadır.

En yaygın kullanılan bantlı konveyör, düz bantlı bir konveyördür. Düz bantlı konveyörler, çok çeşitli ürünlerin taşınması için PVC veya benzer bir bant kullanarak, tahrikli rulo konveyörlere bir alternatif sağlayabilir. Bantlı konveyörler, çok yönlülüğü ve uygun maliyetli olmaları nedeniyle, üretim tesisi boyunca düzenli veya düzensiz şekilli ürünlerin, büyük veya küçük, hafif veya ağır ambalajlama uygulamalarını taşımak için iyi bir seçimdir. Bantlı konveyörler, ürünleri düz bir hat boyunca taşır ve yükseklik değişimleriyle ürünlerin taşınmasında da etkilidir.

Bu konveyörler, montaj hattı işlemleri, ayırma, paketleme ve muayene gibi birçok malzeme taşıma durumunda kullanılabilirler. Düz bantlı konveyörler, paketleme makinesi veya montaj sistemi gibi bir ürünü makineye getirmek veya çıkarmak için makinenin önüne veya arkasına yerleştirilebilir.

Dişli bir motor ünitesi veya motorlu bir tambur/silindir ile daha hafif işler için kullanılanilir. Bant, klasik olarak bir plaka yatakta çalışır, ancak çok uzun konveyörler için veya çok yüksek hızların gerekli olduğu durumlarda bant bir dizi rulonun üstünde çalışabilir. Bu, kayışın alt tarafındaki toplam sürtünme miktarını azaltır.

Plaka yataklaması, kısa uzunluktaki uygulamalar veya hafif parçaların taşınması için önerilir. Bu konveyör aşamalı montaj için uygundur; sıralama ve paketleme; muayene; elevetör ve düşürücüler. Bu konveyörün yığın malzemelerle (yani tozlar) kullanılması önerilmez. Kayış, ürün aralığının ve yönünün korunmasına yardımcı olur.

5 m’ den uzun uygulamalar için rulo yataklarla kullanılmaktadır. Bantlı rulolu konveyör çok yönlü bir konveyördür ve uzun mesafeler için çok ekonomiktir. Rulolu yatak tasarımı kayış sürtünmesini azaltır, böylece daha fazla yük kapasitesi sağlar. Bantlı rulo yatağı konveyörü iticiler, sıralayıcı ve pulluklar ile kullanılabilir.

Özelliler & Faydaları

 • Konveyörler, yapısı itibariyle, yeni ve mevcut sistemler için tam uyumluluk gösterir
 • Düşük gürültü seviyesi ve pürüzsüz yüzeyler sunmaktadır
 • Kanıtlanmış ürün, son derece yapılandırılabilir, kolay ve azaltılmış kurulum ve az bakım
 • Uzun mesafeli taşıma işlemleri için ekonomik bir çözüm olmaktadır
 • Gerginlik ayarlamaları için daha az bakım
 • Denetimler için optimum görüntüleme
 • Aşınmış kayış bölümlerinin hızlı değişimi
 • Bantın ürünle sorunsuz ve kontrol edilebilir bir yöntem sağlayarak azaltılmış ürün hasarı
 • Daha ağır yükler için büyük tahrik mili
 • Sürtünme aşınmasına dayanıklı kaplamalı tahrik tamburu
 • Orta tahrik ile iki yönlü hareketlilik
 • Düşük başlangıç maliyeti, düşük yedek parça maliyeti, kurulum ve bakım kolaylığı
 • Güç ihtiyacını azaltır, enerji tasarrufu sağlar
 • Yandan yükleme veya boşaltma uygulamaları
 • Taşınan mallar ile nakliye seviyesi arasında kayma olmaz
Düz Bantlı Konveyör Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 200 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum
Uzunluk 30 m’ ye kadar
Konveyör Genişliği 1.000 mm’ ye kadar
Bant Malzemesi PVC, PU, Kauçuk (Taşıyıcılı, tutucu üst yüzey)
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum
Hız 60 m/dk’ ya kadar
Enerji Besleme 230/400V, 50 Hz, 3 faz

     1.2. Dönüş Bantlı Konveyör

Konek Teknoloji dönüşlü bantlarda, birinci sınıf performans ve güvenilirliği entegre tasarım konseptiyle birleştirmektedir. Dönüşlü bant konveyörler, modüller halinde yapılmaktadır; güvenilir, uyarlanabilir ve çoğu konveyör sistemine kolayca entegre edilebilir.

Bu konveyörler ayrıca, bakım veya servis işlemlerini kolaylaştıran benzersiz bir kayış yönlendirme sistemi ile donatılmıştır. Taban şasesi, sağlam kaynaklı çelik yapıdan (isteğe bağlı olarak paslanmaz çelik) imal edilmektedir.

Taşıma işlemi sırasında ürünlerin kararalı bir şekilde hizalamasının sürdürülmesi gerekiyorsa uygulama öne çıkmaktadır. Paketlerin, kutuların ve ambalajlı ürünlerin yön değiştiren sürekli veya uzun süreli taşınması ile zorlu ortamlar için tasarlanmıştır. Dönüş bantlı konveyörlerin kullanımı, çoğunlukla daha büyük bir lojistik sisteme, ürünleri tedarik edilmesi veya taşınması gereken durumlarda kullanılmaktadır. Bagaj taşıma sistemleri veya parsel hizmetleri gibi yüksek performans gerektiren, sürekli operasyonda bile en uygun tercih olmaktadır. Dönüşlü bant konveyör, 30o ila 180o açıları arasındaki çeşitli modüler tasarımlarda ve yeni veya mevcut sistemlere entegrasyon için frklı standart ölçülerde veya müşteriye özel ölçülerde üretilmektedir. Bu dönüşler mevcut alandan en iyi şekilde yararlanırken, spiral eğriler de çok küçük bir zemin alanında hızlı yükseklik avantajına sahiptir.

Özelliler & Faydaları

 • Çeşitli rulo çaplarına sahip silindirik tamburlar
 • Her türlü uygulama için geniş standart bant örtüleri ve çeşitli özel bantlar
 • Bakım gerektirmeyen bant yönlendirme sistemi
 • Kolay ve hızlı bant değişimi
 • Son derece sağlam çelik konstrüksiyon, opsiyonel olarak paslanmaz çelik 30° ila 180° arasında seçilebilen taşıma açısı (özel açılar mevcuttur)
 • Tersinir taşıma yönü
 • Nakliye için optimize edilmiş modüler tasarım
 • Aşınmaya dayanıklı sürtünme balatalı tahrik kasnağı
 • Enerji tasarruflu tasarım
 • Ağırlık, alan ve kurulum açısından optimize edilmiştir
Dönüş Bantlı Konveyör Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 150 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum
İç Radüs 1.500 mm’ ye kadar
Konveyör Genişliği 1.200 mm’ ye kadar
Konveyör Açısı 180°’ ye kadar
Bant Malzemesi PVC, PU, Kauçuk (Düz, taşıyıcılı, tutucu üst yüzey)
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum
Hız 60 m/dk’ ya kadar
Enerji Besleme 230/400V, 50 Hz, 3 faz

     1.3. Elevatör Konveyörü

Büyük ve hacimli malzemelerin taşınmasında uygulama bulan bir dizi elevatör konveyörü çözümü sunmaktayız. Çeşitli özelliklerde mevcut olan bu ürünler, müşterilerimizin özel uygulama ihtiyaçlarına göre de şekillendirilebilir. Hassas tasarımlı bileşenler kullanılarak üretilen bu sistemler, sağlam yapı ve uzun hizmet ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Yukarı veya aşağı eğimli düz bantlı konveyörler, genellikle ürünleri bir bina içindeki katlar arasında taşımak için kullanılır. Eğimli ve yatay konveyörler ihtiyaca göre üretilmekte ve kombine edilmektedir. Daha yüksek bir verim ile fazladan ürün taşıyarak, bir yük asansörüne göre daha düşük maliyetli bir alternatif sunmaktadır. “Pürüzlü yüzey” bantların kullanılması, bant ile ürünler arasındaki çekişin eğimde tutulmasını sağlar.

Yığın halindeki ürünlerin daha yüksek bir noktaya taşınması gerektiğinde bir taşıyıcı bant konveyörü kullanılır. Elevatör konveyörleri, genellikle ürünlerin konveyör üzerinde yuvarlanmasını/kaymasını önlemek için seperatör veya oluklu kenarlar ile kullanılmaktadır. Konveyör çoğunlukla, ürünleri yönlendirmek veya tutmak için her iki tarafta bir hazne/bunker ile kullanılmaktadır. Torbalar, plastik kapaklar elevatör uygulamalarından sadece birkaçıdır.

Elevatör Konveyörü Teknik Özellikleri
Başlık Teknik Özellikler
Maks. Yükleme 500 kg/m. ürün taşıması
Konstrüksiyon Elektro-galvaniz, paslanmaz çelik, alüminyum
Modül Uzunluğu 6.000 mm’ ye kadar
Konveyör Genişliği 1.000 mm’ ye kadar
Bant Malzemesi PVC, PU, Kauçuk (Taşıyıcılı, tutucu üst yüzey)
Rulo Malzemesi Paslanmaz çelik, imalat çeliği, alüminyum
Hız 60 m/dk’ ya kadar
Enerji Besleme 230/400V, 50 Hz, 3 faz