1. Baklalı veya Modüler Bantlı Konveyör

Bakla zincirli konveyör, bir bisiklet zincirine benzer bir dizi bakla veya bağlantı bir araya getirilerek oluşturulur. Bakla zincirlerin basitliği, diğer birçok uygulama türü için de çok yönlü bir zincir olmasını sağlamaktadır.

Baklalı veya modüler bantlı konveyör serimiz, konveyör uygulamalarına ve müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirebilmek için esneklikle tasarlanmıştır. Konveyörlerin imalat çeliği (toz boya boyalı) veya paslanmaz çelik olarak çeşitli sürtünme profilleri ve zincir seçimine uygun olarak dönüş uygulamaları da mevcuttur. Sürtünme profilleri, ayaklar tarafından desteklenen veya açılır askılarda tavandan asılan metal bir şase zemin üzerinde tutturulur. Taşınan şişeleri veya ürünleri en iyi şekilde taşımak için çeşitli üst merkezlemeler ve yan klavuz seçimleri mevcuttur. Doğrudan gıdaya temas eden, yüksek sanitasyon uygulamaları için hijyenik konveyör tasarım seçeneği de mevcuttur.

Sıralama konveyörü veya ürün biriktirme amacıyla fazladan alan oluşturmak için geniş bir alanda birden çok sıra kullanabilmektedir. Baklalı zincirin daha özel varyasyonları, tutucular ve twister gibi sistemlerde kullanılır.

Özelliler & Faydaları

  • Proses veya ürün için gerekli olduğunda, konveyör muhafazaları ve damlama tepsileriyle sunulmaktadır
  • Gerektiğinde tamamen aletsiz ayarlanabilen yan kılavuzlar
  • Konveyörden konveyöre geçiş esnasında, sürtünme geçişi olmadan, dahili çapraz geçiş uygulaması
  • UHMWPE sürtünme profilleri
  • Kolayca ayarlanabilen ayaklar

     1.1. Düz Zincir Bantlı Konveyör

En yaygın zincir bantlı konveyörler, düz zincir bantlı konveyörlerdir. Sisteme bağlı bir bant, tahrik dişlileri ve avare milinin etrafında dönmektedir.

Düz bantlı konveyörlerin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bant, gıda ortamı, yağlı ortamlar, soğuk ve sıcak ortam uygulamaları için uygundur. Düz zincirli konveyörler, paketleme makinesi veya montaj sistemi gibi uygulamalarda, bir ürünü makineye getirmek veya çıkarmak için makinenin önüne veya arkasına yerleştirilir.

     1.2. Dönüş Zincir Bantlı

Dönüş zincir bantlı konveyörler, ürünlerin dönmesi gereken ve hiçbir şekilde zarar görmeyeceği durumlarda kullanılmaktadır. Dönüş zincir bantlı bir konveyörler, genellikle yüksek kapasiteli üretim hatlarına uygulanmaktadır. En yaygın kullanıldığı endüstriler, dağıtım merkezleri, endüstriyel yazıcılar ve benzeri uygulamalardır. 90° ve 180° açılardaki paslanmaz çelik dönüşlü konveyörler, çeşitli bant genişliklerinde ve yarıçaplarında kullanılabilmektedir.

     1.3. Elevatör Konveyörü

Yığın halindeki ürünlerin daha yüksek bir noktaya taşınması gerektiğinde, bir taşıyıcı zincir konveyörü kullanılmaktadır. Zincirli elevatör konveyörler, genellikle ürünlerin konveyör üzerinde yuvarlanmasını/kaymasını önlemek için taşıyıcı veya oluklu kenarlar ile kullanılmaktadır. Çoğunlukla zincir konveyörler, ürünleri yönlendirmek veya depolamak için her iki tarafta bir hazne/bunker ile kullanılmaktadır. Hazne/bunker, tehlikeyi önlemek için muhafazalı yapılmaktadır. Torbalar, plastik kapaklar elevatör uygulamalarından sadece birkaçını oluşturmaktadır.